Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak obecnie wygląda kościół pw. Ducha Świętego w Stargardzie na zewnątrz i w środku. Fotoreportaż Jana Balewskiego - 7.03.2021 r.

Jan Balewski
To też historia Stargardu - podkreśla stargardzianin Jan Balewski, który przedstawia wczorajsze (niedziela 7 marca 2021 roku) zdjęcia z kościoła Ducha Św.

- Zakończyliśmy odbudowę zakrystii - pod koniec lutego br. infomował proboszcz tej parafii. - Można zobaczyć główne pomieszczenie. Najtrudniejsze prace związane z fundamentowaniem pozostaną niewidoczne dla oczu. Strych nad zakrystią tak jak dotychczas będzie służył do przechowywania np. figur do żłóbka. Teraz są wykonywane meble na szaty i paramenty liturgiczne.

Kościół Świętego Ducha neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód. Kościół użytkuje parafia katolicka obrządku rzymskiego pw. Ducha Św., a do 26 listopada 2011 parafia katolicka obrządku bizantyjsko-ukraińskiego pw. Św. Jozafata Męczennika.W 1651 przystąpiono do odbudowy świątyni wznosząc ja właściwie od nowa w konstrukcji szachulcowej łącznie z budową nowej wieży. W ciągu następnych stuleci niekonserwowany kościół uległ daleko idącej dewastacji, a w 1868 rozebrano go i wybudowano nowy pod tym samym wezwaniem – Ducha Świętego.

W latach 1895-1924 prowadzono prace przy wyposażeniu wnętrza według projektu architekta Denekego. W 1926 założono w kościele witraże, które dotrwały do naszych czasów. 20 maja 1945 w czasie uroczystości Zielonych Świątek została odprawiona pierwsza w Stargardzie polska msza święta z udziałem pierwszych osadników

Wystrój kościoła jest bardzo bogaty. Na ścianach prezbiterium oraz na zachodniej ścianie nawy bocznych znajdują się polichromie wykonane po 1945, przedstawiające narodziny Chrystusa, Powstanie z Grobu oraz postaci śś. Piotra i Pawła. Na zachodniej ścianie nawy południowej i północnej zachowały się dwie XIX-wieczne ramy z dawnych epitafiów. Obecnie w ramach tych umieszczone są współczesne kopie ikony Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrystusa pochodzące 1959 roku. W prezbiterium znajduje się drewniany tryptyk przedstawiający scenę Zesłania Ducha Św, wykonany w 1997 r. Ponadto we wnętrzu zachował się pełny zestaw ław kościelnych, drewniany, polichromowany, neogotycki prospekt organowy wykonany przez J. Köhlera ze Stargardu oraz dwa kute żyrandole powstałe na pocz. XX wieku.

Uroku dodają witraże znajdujące się na każdym przeszkleniu w kościele.

Informacje z Wikipedii

Stargardzianin Jan Balewski przypomina: Klępino to też histo...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto